J.K. Rowling
Adatok:
- név: Joanne (Kathleen) Rowling
- becenév: Jo, JKR
- nem: nő
- nemzetiség: angol
- születési idő: 1965. július 31.
- horoszkóp: oroszlán
- névnap: június 23.
- születési hely: Anglia - Chipping Sodbury (Bristol mellett)
- haj: szőke
- szem: kék
- magasság: 165 cm
- anyja: Anne Rowling
- apja: Peter Rowling
- testvére: Diana Rowling
- foglalkozása: korábban tanár, majd regényíró
- családi állapot: férjezett, 3 gyerekes anyuka
- férje: Neil Murray
- gyerekei: Jessica Rowling Arantes (1993), David Gordon Rowling Murray (2003), Mackenzie Jean Rowling Murray (2005)
- könyvei: Harry Potter and the Philosopher's Stone (1997), Harry Potter and the Chamber of Secrets (1998), Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (1999), Harry Potter and the Goblet of Fire (2000), Quidditch Through The Ages (2001), Fantastic Beasts and Where to Find Them (2001), Harry Potter and the Order of the Phoenix (2003), Harry Potter and the Half Blood Prince (2005), Harry Potter and the Deathly Hallows (2007), The Tales of Beedle the Bard (2008)
 |
A Bristol melletti Chipping Sodburyben született.
4 éves korában Winterbourne-be (Bristol elővárosába, néhány kilométerre régi lakhelyüktől) költöztek. Itt a szomszédban lakott két testvér (egy kisfiú és egy kislány), akiknek a vezetékneve Potter volt, ez akkor annyira tetszett az írónőnek, hogy sosem felejtette el. A saját nevét viszont nem szerette, mert mindig csúfolták (a Rowling és a Rolling összecsengése miatt).
Imádta a fantasztikus történeteket, melyeket édesapja olvasott fel neki vagy amit ő maga olvasott. Kedvencei voltak: Kenneth Grahame: The Wind in the Willows (Magyarországon a Békavári uraság c. film), C. S. Lewis: The Chronicles of Narnia (film: Walt Disney Studios, 2005. karácsony), de legkedvesebb könyve az alábbi három volt:
- Elizabeth Goudge: The Little White Horse,
- Paul Gallico: Manxmouse,
- Clement Freud: Grimble.
Már kiskorában történeteket mesélt két évvel fiatalabb húgának. Első történetét, mely egy Nyúl nevű nyúlról szól, amelyben szerepelt egy nagy méhecske, akit Ms. Méhecskének hívtak, mindössze öt- vagy hatéves korában írta.
A szülei igazi londoniak voltak, és mindig az volt az álmuk, hogy vidéken lakhassanak. 9 éves korában Tutshillbe (Wales, kis falu Chepstow mellett) költöztek. Nagyon boldogok voltak testvérével, hogy a tágas mezőkön vagy a Wye folyó partján játszhattak. Az általános iskola azonban régi és kicsi volt, a tanár pedig szigorú.
A középiskolában a kedvenc tantárgya az angol volt, viszont a tornaórákat nem szerette (egyszer el is tört a karja). A kedvenc elfoglaltsága volt, hogy az ebédszünetben barátainak és osztálytársainak folytatásos történeteket mesélt.
Tanulmányait 1983-ban a kiváló és világhírű Exeter Egyetemen (Dél-Anglia) folytatta, ahol franciát és klasszika-filológiát hallgatott. Eközben egy évig Párizsban is tanult. Szülei meg voltak győződve, hogy csodálatos karriert fog befutni kétnyelvű titkárnőként. Tanulmányai befejezése után Londonba ment, az Amnesty Internationalnél helyezkedett el mint titkárnő, ahol Afrika francia nyelvű részének emberi jogi problémáival foglalkozott. A legjobban azt szerette az irodai munkában, hogy amikor nem figyelt rá senki, történeteket gépelhetett a számítógépébe.
1990 nyarán sokat utazott a Manchesterből Londonba tartó vonaton, és ekkor fogalmazódott meg benne az ötlet egy fiúról, aki varázsló, de nem tud róla, és varázslóiskolába fog járni. Az egész történet kristálytisztán megszületett a fejében. Mikor négy órával később leszállt a vonatról a King's Cross Pályaudvaron, már több karaktert és helyszínt is kitalált. A történeten az ebédidejében dolgozott, pubokban és kávéházakban. Közben rövid történeteket és két máig kiadatlan felnőtteknek szóló novellát is írt, de ideje nagy részében a Harry Potter-történetekkel foglalkozott.
1991-ben kilépett munkahelyéről, és Portóba (Portugália) költözött, ahol angolt tanított. Szeretett tanítani, annak ellenére, hogy a diákjai „Rolling Stone"-nak szólították. Délutánonként és este tanított, így délelőtt jutott ideje az írásra, és folytathatta a varázslófiú történetét.
1992. október 16-án férjhez ment Jorge Aranteshez, aki a hadseregben szolgált (később egy tévénél dolgozott), és 1993. július 27-én megszületett lányuk, Jessica Rowling Arantes. Férjétől azonban hamarosan elvált és ezt követően nehéz körülmények között tengődött. Nem sokkal később csecsemő kislányával és bőröndjével, amely tele volt Harry Potter-feljegyzésekkel és -fejezetekkel, visszautazott Angliába, ahova 1994 karácsonyán érkezett meg. Skóciába, Edinburgh-ba költöztek, ahol húga, Di is lakott. Tanári állást szeretett volna kapni, de előtte be akarta fejezni könyvét. Hogy ne a nyirkos, fűtetlen lakásban legyenek, Rowling lányával egész napját egy kávéházban töltötte, itt fejezte be Harry Potter történetét. Nehéz helyzetében a Skót Művészeti Tanácstól kért támogatást, amit meg is kapott, mikor a könyvét befejezte.
Ezután nekilátott kiadót keresni, de sorban utasították el, a többség arra hivatkozott, hogy a könyv cselekménye miatt nem illik az ifjúsági irodalom sorába, ráadásul a megszövegezést és a cselekményszálat is túlzottan bonyolultnak találták. Végül Londonban talált egy ügynököt (Christopher Little), akinek sikerült eladnia 1996 augusztusában a Harry Potter és a bölcsek köve (Harry Potter and the Philosopher's Stone) kéziratát az angliai Bloomsbury Children's Books kiadónak, kb. 4000 dolláros áron.
Rowling franciatanárként dolgozott, amikor megtudta, hogy könyvét ki fogják adni. Az iskolában, ahol tanított, a Rawhide című filmsorozat egyik betétdalát (Rolling, rolling, rolling, keep those wagons rolling…) énekelték neki kórusban a diákok.
A könyv 1997 júniusában jelent meg Angliában. Az írónő sokáig azt gondolta, hogy nem fogják felfedezni. Tévedett: 1997-ben elnyerte a British Book Awards Children's Book of the Year és a Smarties Book Prize Gold Medal for ages 9–11 díjakat.
Néhány hónappal később a Bologna Children's Book Vásáron, Arthur Levine, a Scholastic Books szerkesztő-igazgatója megvásárolta az amerikai kiadási jogokat 105 000 dollárért. Az írónő ekkor felmondta tanári állását, hogy minden idejét a Harry Potter-sorozat írásának szentelhesse. Az USA-ban a könyv 1998 szeptemberében jelent meg Harry Potter and the Sorcerer's Stone címen.
2000-ben a Warner Brothers megvette a sorozat filmjogait.
2001. december 26-án házasodott össze második férjével, dr. Neil Murray orvossal, Perthshire-ben. 2003. március 23-án megszületett fiuk, David Gordon Rowling Murray. 2005. január 23.: lányuk, Mackenzie Jean Rowling Murray.
Díjak:
|
-
1997 Nestlé Smarties Book Prize (Gold Award) (9-11 years category) Harry Potter and the Philosopher's Stone
-
1998 British Book Awards Children's Book of the Year Harry Potter and the Philosopher's Stone
-
1998 Carnegie Medal (shortlist) Harry Potter and the Philosopher's Stone
-
1998 Children's Book Award Harry Potter and the Philosopher's Stone
-
1998 Guardian Children's Fiction Prize (shortlist) Harry Potter and the Philosopher's Stone
-
1998 Nestlé Smarties Book Prize (Gold Award) (9-11 years category) Harry Potter and the Chamber of Secrets
-
1998 Primo Centro per la Letteratura Infantile (Italy) Harry Potter and the Philosopher's Stone
-
1998 Sheffield Children's Book Award Harry Potter and the Philosopher's Stone
-
1998 Whitbread Children's Book of the Year Award (shortlist) Harry Potter and the Chamber of Secrets
-
1998 Young Telegraph Paperback of the Year Award Harry Potter and the Philosopher's Stone
-
1999 British Book Awards Children's Book of the Year Harry Potter and the Chamber of Secrets
-
1999 Children's Book Award Harry Potter and the Chamber of Secrets
-
1999 Guardian Children's Fiction Prize (shortlist) Harry Potter and the Chamber of Secrets
-
1999 Nestlé Smarties Book Prize (Gold Award) (9-11 years category) Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
-
1999 Prix Sorciere (France) Harry Potter and the Philosopher's Stone
-
1999 Scottish Arts Council Children's Book of the Year Award Harry Potter and the Chamber of Secrets
-
1999 Sheffield Children's Book of the Year Award (shortlist) Harry Potter and the Chamber of Secrets
-
1999 Whitbread Children's Book Award Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
-
2000 Carnegie Medal (shortlist) Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
-
2000 Children's Book Award (shortlist) Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
-
2000 Guardian Children's Fiction Prize (shortlist) Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
-
2000 Sheffield Children's Book of the Year Award (shortlist) Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
-
2001 Children's Book Award (shortlist) Harry Potter and the Goblet of Fire
-
2003 British Book Awards Book of the Year (shortlist) Harry Potter and the Order of the Phoenix
-
2003 WH Smith People's Choice Award Harry Potter and the Order of the Phoenix
-
2006 British Book Awards Book of the Year Harry Potter and the Half-Blood Prince
-
2006 Royal Mail Award for Scottish Children's Books (best book for readers aged 8-12 years) Harry Potter and the Half-Blood Prince
-
2008 Booksellers Association Independent Booksellers' Book Prize (shortlist) Harry Potter and the Deathly Hallows
-
2008 British Book Awards Lifetime Achievement Award
-
2008 Edinburgh Award
-
2008 South Bank Show Outstanding Achievement in the Arts Award
-
2009 Chevalier de la Légion d'Honneur (France)
Érdekességek:
- A sorozat már kitalálásakor is hétkötetesre volt tervezve.
- Portugáliába érkezésének első hetében írta meg kedvenc fejezetét, az Edevis tükre címűt (Harry Potter és a bölcsek köve).
- A könyvre azért került a J. K. Rowling név, mert a kiadó nem volt biztos benne, hogy egy női író könyvét a fiúk el akarják olvasni.
- Teljes neve valójában csak Joanne Rowling – a Kathleent, nagyanyja nevét csak azért illesztette be, hogy a kiadó két kezdőbetűt tehessen a címlapra a szerző valódi keresztneve helyett.
- Élete legszebb pillanatának azt tartja, mikor megtudta, hogy a könyve meg fog jelenni.
- A dúsgazdag és világhíres asszony rendkívül visszahúzódó életet él, szinte alig ad interjút, magánélete tabunak számít. Azonban nem felejtette el, hogy honnan indult. Rengeteget adakozik, és például az ötödik rész megjelenésekor a hajléktalanok segítségére sietett Európa német ajkú országaiban. Kizárólagos jogot adott mintegy húsz, Németországban, Ausztriában és Svájcban kapható, hajléktalanok által árusított "aszfaltlapnak", hogy a könyv első fejezetét két héttel a kötet hivatalos megjelenése előtt a lapokban közölhessék. A 6. kötet első fejezete Magyarországon is a Fedél Nélkül című lapban jelent meg először.
- A World's Richest 2004 listát összeállító magazin az év legnagyobb szenzációjának tekinti, hogy 2004-ben J. K. Rowling, a Harry Potter-könyvek szerzője is belépett a milliárdosok klubjába. Igaz, hogy az írónőnek mindössze az 552. helyet sikerült elcsípnie egymilliárd dollárra saccolt vagyonával, ám ezt is sikernek könyvelheti el, hiszen sokakkal ellentétben nem egy vállalat élén sikerült meggazdagodnia, és nem is örökölt. Sőt, ő az első, aki könyvírással keresett ennyi pénzt.
- Az első holmi, amit anélkül vett meg, hogy megnézte volna az árcédulát: egy drágaköves gyűrű.
|